Naozaj skončila éra zlata alebo je to inak ?

Naozaj skončila éra zlata alebo je to inak ?

V pondelok 20.júla.2015 sa to začalo.... cena zlata začala klesať.... V novinách a v televízií sa začali objavovať senzačné titulky ako napr. „Zlato stratilo svoj lesk „ alebo „ Skončila sa éra zlata“ a podobne.

Pozrime sa spoločne na to, čo sa vlastne so zlatom udialo a čo z toho vyplýva... či treba mať obavy alebo súčasnú situáciu vnímať ako skvelú investičnú príležitosť.

 

Výpredaj na šanghajskej burze

Na šanghajskej burze zlata došlo v počas niekoľkých minút k predaju niekoľko desiatok ton zlata. Nedávno boli najväčšie svetové banky usvedčené s manipulácie sadzby LIBOR (priemerná úroková sazba, za ktorú si banky požičiavajú na londýnskom medzibankovom trhu peniaze). Je preto nanajvýš podozrivé, ak v priebehu tak krátkeho času dôjde k predaju dvojnásobného množstva zlata ako je priemerné denné množstvo. Podobné manipulácie s cenou sa zvyknú používať, pokiaľ sa nejaký veľký hráč chystá urobiť veľký nákup zlata...

Čína zverejnila stav zásob zlata

Čína zverejnila stav svojich zásob zlata, rezervy boli nižšie ako veľa hráčov na trhu očakávalo, vzhľadom na skutočnosť, že Čína je najväčším svetovým producentom zlata a spolu s Indiou je aj jedným z jeho najväčších svetových spotrebiteľov.

Ross Norman, generálny riaditeľ londýnskej maklérskej spoločnosti obchodujúcej s drahými kovmi Sharps Pixley, odhaduje, že výsledky sú zhruba polovičné oproti očakávaniam trhu, ako povedal pre Market Watch.

Držba zlata od roku 2009 vzrástla o 60o ton na 1658 ton, vďaka čomu je Peking šiestym najväčším držiteľom zlata na svete, po USA, Nemecku, Medzinárodnom menovom fonde, Taliansku a Francúzsku.

Otázkou je, nakoľko sú tieto údaje pravdivé vzhľadom na to, že Čína opakovane  využila podobné situácie na trhu k nákupu desiatok ton fyzického zlata.

FED vyhlásil pravdepodobné zvyšovanie úrokových sadzieb

 Federálny rezervný system (FED - Centrálna banka USA) na základe údajného “zotavovania sa americkej ekonomiky” oznámil pravdepodobné zvyšovanie úrokových sadzieb a v dôsledku toho dochádza k posiľnovaniu amerického dolára a poklesu ceny zlata.

Ako to v skutočnosti je s americkou ekonomikou?

Pozrime si fakty: posledné zverejnenie maloobchodných tržieb, ktoré tvoria približne 2/3 amerického HDP boli veľkým sklamaním. Predpoveď rastu amerického hospodárstva na rok 2015 bola znížená z 2,9% na 2%.

Ceny komodít sú pod tlakom, keďže svetová ekonomika čelí veľkému spomaleniu. Medzinárodný menový fond znížil odhad rastu pre rok 2015 a predpovedá, že to bude najhorší rok od roku 2009. Krajiny bohaté na komodity ako Kanada, Austrália, Brazília,Venezuela, Rusko a ďalšie smerujú do recesie, keďže klesá celosvetový dopyt po exporte ich tovarov. Čína sa nachádza pred kolapsom akciových trhov a v bubline cien nehnuteľností.

Čo sa týka predpovede budúceho vývoja cien zlata vidím ho veľmi priaznivo, vzhľadom na to, že nastal pokles cien naprieč celým komoditným sektorom (ropa, poľnohospodárske komodity a vzácne kovy) a to je varovným signálom, ktorý naznačuje budúci pozitívny vývoj pre zlato.

Zlato je oveľa viac ako poistka proti inflácií alebo slabému doláru, zlato je bezpečným prístavom v neistých časoch, časoch keď ekonomiky padajú, narastajú geopolitické krízy a reálne riešenia zo strany politikov sú v nedohľadne...

P.S. Ak chceš aj Ty uchovať hodnotu svojich peňazí vo forme zlata klikni SEM

 

 

 

Comments are closed.

Investujeme do zlata
5 tipov, ktoré by ste mali vedieť hneď teraz