Varovanie: dokedy si Vy budete môcť kúpiť zlato?

Varovanie: dokedy si Vy budete môcť kúpiť zlato?

 

Skôr než odpoviem na takto položenú otázku, považujem za dôležité oboznámiť Vás s niekoľkými faktami, aby ste mali základný prehľad o tejto téme a vedeli viac ako vie 95% Vašich známych. 🙂

Fakty o zlate

K hlavným svetovým trhom so zlatom patria :

Londýn (London Gold Market)

New York (Comex)

Tokyo (TOCO)

Šanghaj (SHFE)

Ako celosvetový hlavný ukazovateľ ceny zlata je akceptovaný Londýn s referenčnou cenou tzv. Londýnsky Fixing, ktorý sa stanovuje 2x denne.

Ako sa obchoduje zlato?

Zlaté produkty sa obchodujú v podobe fyzického zlata (mince, tehličky), alebo vo forme „burzového papierového zlata“ t.j. reálne neexistujúceho zlata (ETF – burzovo obchodovateľné fondy a termínované kontrakty na nákup zlata “futures“ )

Ako nevýhodu vnímam fakt, že objem obchodovaného tzv. papierového zlata je približne 100 x väčší, ako sú všetky zásoby zlata na Zemi.

Čomu by ste dali prednosť? Zlatu, ktoré NAOZAJ vlastníte, alebo „cennému“ papieru, kde máte NAPÍSANÉ, že ho vlastníte?

 

Vráti sa Zlatá horúčka?

Trh so zlatom sa dramaticky vyvíja, zlatá horúčka ešte nenastala, avšak javí sa, že sme na jej prahu. Pribúdajú krajiny, kde si bežní ľudia môžu kúpiť zlato v bankách, u obchodníkov so zlatom a niekde už aj na poštách(Čína).

Čínska centrálna banka zvýšila od roku 2003 svoje zlaté rezervy o 76%, a je so svojimi 1054 tonami je 6. najväčší vlastník zlata na svete. (na 1.mieste sú USA).

Dopyt po zlate so strany bežných občanov výrazne rastie aj Európe, Rakúsko zaznamenalo medziročný nárast dopytu so strany súkromných investorov o 1094%, Švajčiarsko o 437% , Nemecko o 400%... .

Zásoby zlata sú žiaľ obmedzené

Celkové množstvo zlata nachádzajúce sa na svete je približne 166,000 ton. Ročne sa vyprodukuje okolo 2600 ton nového zlata. Nové zásoby objavené na celom svete sa dnes pohybujú okolo 46,000 ton, čo predstavuje zásoby približne 16 rokov, pri tomto tempe ťažby.

Kedy je rozumné kúpiť zlato, TERAZ keď je za prijateľnú cenu a JE alebo neskôr, keď bude podstatne drahšie a možno nebude ?

V ďalšej časti sa dozviete, aké máte možnosti nákupu Vy. (pokiaľ Vám tento krátky seriál dával zmysel :).

P.S. Ak chceš aj Ty uchovať hodnotu svojich peňazí vo forme zlata klikni SEM

Comments are closed.

Investujeme do zlata
5 tipov, ktoré by ste mali vedieť hneď teraz