Nový „zlatý štandard“ otvorí trh pre 1,6 miliardy moslimov

Nový „zlatý štandard“ otvorí trh pre 1,6 miliardy moslimov

Ak len dve percentá súčasných islamských finančných aktív by bolo priradených k zlatu, jednalo by sa o nový obrovský zdroj dopytu – čo sa približne rovná celkovým nákupom v Číne za rok 2015 a tie čoskoro vstúpia na trh. A to by mohlo zatlačiť ceny zlata vyššie … oveľa vyššie.

Islamskí investori sa vyhýbali finančným produktom v oblasti zlata. Dôvodom je, že náboženské zákony ponúkali protichodné názory, teda pokiaľ sa jedná o investície do zlata. Výsledkom je, že islamské finančné inštitúcie – ktoré držia cez 2 bilióny amerických dolárov vo forme aktív, nemajú dostatok svojich finančných prostriedkov investovaných do drahých kovov.

Avšak tzv. “zlatý štandard v štýle šaría”, ktorý objasní a sprehľadní islamské pravidlá investovania do zlata, je na najlepšej ceste byť realizovaným do konca roka. To znamená, že zhruba 100 miliónov aktívnych moslimských investorov budú mať čoskoro investičné príležitosti vložiť svoje peniaze do zlata.

Po prijatí “Zlatého štandardu v štýle Šaria”, je veľmi pravdepodobné, že správcovia aktív v kľúčových finančných islamských krajinách ako je Bahrajn, Katar, Indonézia, Saudská Arábia a Malajzia začnú agresívne ponúkať zlaté investičné produkty, ako sú ETF – ktoré sú už veľmi populárne vo zvyšku sveta.

Keby sa len malé percento z islamských finančných aktív, ktoré sú v hodnote 2 biliónov dolárov  presunuli do zlata v roku 2017, mohli by sme sa opäť dostať do pokračujúceho býčieho trhu, keďže tento trh získa obrovský nový zdroj dopytu.

10. októbra bola zverejnená tlačová správa zástupcami tohto “Zlatého štandardu” – Accounting and Auditing Organisation for Islamic Financial Institutions (AAOIFI) a World Gold Council (Svetová Rada pre Zlato) so sídlom v Londýne (WGC), kde prišla s informáciu okolo oznámenia tejto normy vo forme “zverejneného návrhu.” Po prijatí verejných spätných väzieb a návrhov sa podľa plánov organizácie mali v polovici novembra opäť stretnúť a dokončiť návrh “zlatého štandardu” a pripraviť tak implementačný plán, ktorý má podľa očakávaní, prísť koncom roka 2016.

Moslimskí investori v zlate majú potenciál stať sa rozsiahlou hybnou silou na svetovom trhu zlata.

Pre porovnanie, v roku 2015 Čína predstavovala obrovský podiel na nákupoch zlata vo svete. Čínska vláda si v súčasnosti ponecháva presné údaje v tajnosti, ale overený dovoz zlata z Hong Kongu do Číny predstavoval takmer 1000 ton.

V bežných cenách, ak islamské finančné inštitúcie nasmerujú k zlatu len dve percentá aktív, ktoré spravujú, jedná sa o dodatočný dopyt v hodnote približne 1000 ton. Pre začiatok by sa tak jednalo o ekvivalent dopytu z Číny. Táto nová požiadavka by mohla v roku 2017 začať tlačiť ceny zlata na vyššie úrovne.

A zatiaľ čo táto počiatočná alokácia môže byť jednorazovou udalosťou, islamské financie rýchlo rastú. Budú tak zdrojom dopytu po zlate aj do budúcna... . Ratingová agentúra Standard and Poor’s uviedla, že tento priemysel by podľa jej odhadov mal v roku 2020 dosiahnuť až 5 biliónov dolárov. Niektoré predpovede priemyslu uvádzajú, že toto číslo by mohlo v tomto dátume dosiahnuť až 6,5 bilióna dolárov.

Napriek tejto rýchlej expanzií, islamské bankovníctvo tvorí len veľmi malú časť investičného majetku vo svete – aj keď moslimovia tvoria takmer tretina svetovej populácie.

Veľkým problémom bol nedostatok štandardizácie v dostupných produktoch, kvôli odlišným interpretáciám toho, čo je prípustné podľa práva šaría. Nový “zlatý štandard v štýle šaría”, spolu s ďalšími pripravovanými investičnými štandardmi však k tomuto kroku výrazne pomôžu...

graf_zlato_standard

Podľa práva šaría, zlato je všeobecne považovaný za položku s označením “Ribawi”, čo znamená že moslimovia ho nemôže vymeniť za budúce hodnoty, alebo pre špekulácie. Môžu však používať zlato ako menu a vlastniť ho ako šperky. Čiže moslimovia nemôžu obchodovať so zlatom ako s komoditou a práve to v poslednom období predstavovalo pokračujúci zdroj rozhovorov medzi islamskými učencami. Nová norma sa snaží rozšíriť dohodu medzi učencami.

Yusuf DeLorenzo, člen AAOIFI v júli povedal: “Existuje veľa otázok okolo investovania do zlata, preto je treba prísť s vierohodnými štandardmi okolo islamského práva šaría, ktoré je pre univerzálnym pre väčšinu islamského sveta. Zlato z historického hľadiska bolo voľbou pre jednotlivých moslimov, ktorí túžili po zachovaní bohatstva a hodnoty.”

Vzhľadom k svojej dlhej histórií zlata ako meny a ukladania bohatstva medzi moslimami, sú očakávania vysoké, na základe čoho sa môže priemysel islamských financií a moslimskí investori čo najrýchlejšie zamerať práve na oblasť investícií do zlata. To by zahŕňalo zvýšiť alokáciu v zlate ako vo forme úspor, zlatých certifikátov, zlatých ETF fondov, niektorých futures kontraktov v zlate a akcií ťažobných spoločnosti z oblasti zlata.

Stiahnutie cien zlata k svojmu 200-dňovému kĺzavému priemeru ponúka vhodný vstupný bod na nákup práve v tomto období.

Očakávaný príliv islamských investorov do sektora zlata taktiež ovplyvnil rast cien zlata počas tohto roka. Aktuálne však pred nedávnom zlato konsolidovalo okolo  200-dňového kĺzavého priemeru – čo je populárny indikátor v podmienkach dlhodobých trendov. Avšak od tej doby stúplo nad 200-dňový kĺzavý priemer a aktuálne sa nachádza v medziročnom zisku až 23 percent.

Katalyzátory pre pre rast cien zlata tak stále existujú.

gold_price_perf

Všetky náznaky ukazujú, že korekciu cien zlata v hodnote 5 percent, od polovice leta predstavovali vhodný návrat k prebiehajúcemu historickému (rastúcemu) trhu.

Základné dôvody pre dlhodobý býčí trh zlata tak zostávajú na svojom mieste. A zhruba 100 miliónov islamských investorov čaká na svoju príležitosť, aby mohli začať vykonávať svoje nákupy v zlate. Investori práve v týchto poklesoch cien zlata vidia príležitosť ako vstúpiť na trh.

Zdroj: Yahoo, Economist, TheGuardian

Comments are closed.

Investujeme do zlata
5 tipov, ktoré by ste mali vedieť hneď teraz