HLAVNÉ FAKTORY, KTORÉ OVPLYVŇUJÚ CENU ZLATA

HLAVNÉ FAKTORY, KTORÉ OVPLYVŇUJÚ CENU ZLATA

Zlato je silnou súčasťou nášho hospodárstva a potrebujeme vedieť o ňom viac. Cena zlata kolíše a je mnoho faktorov, ktoré majú vplyv na to, čo sa deje každým dňom. Povieme si niečo o týchto faktoroch, aby ste sa mohli stať lepším investorom.
Faktory, ktoré ovplyvňujú cenu zlata:

PONUKA A DOPYT

Zlato je ovplyvnené, ako každý druh tovaru, silami ponuky a dopytu. Zvýšený dopyt po zlate zvýši jeho cenu, a to isté platí ak nastane opačná situácia. V prípade, že dolár je silný, investori radšej kupujú doláre namiesto zlata. To umožní, aby cena zlata padala smerom dole, pretože investori namiesto zlata radšej kupujú doláre. Takže ako môžete vidieť, dolár má silný vplyv na cenu zlata.

Ťažobné firmy a centrálne banky taktiež hrajú dôležitú úlohu pri výške ceny zlata. Napríklad, centrálne banky, predávajú a kupujú zlato v závislosti na ekonomických podmienkach. Transakcie so zlatom, vykonávané týmito inštitúciami sú dôležité, pretože môžu reálne ovplyvniť ceny tohto drahého kovu smerom nadol. Počas hospodárskej krízy, majú investori tendenciu investovať svoje peniaze do zlata, pretože táto komodita má tendenciu fungovať dobre počas akéhokoľvek hospodárskeho poklesu. Treba tiež vziať do úvahy ďalšie faktory, ako sú vládne politiky, národné krízové situácie, online obchodovanie a špekulácie. Globálna kríza bude mať takisto vplyv na cenu zlata smerom nadol.

Ak ľudia nemajú dôveru vo finančné trhy alebo vlády, bude cena zlata stúpať. Keď Rusko napadlo Ukrajinu, investori začali nakupovať zlato ako blázni, lebo chceli nejaký druh ochrany proti tomuto politickému zmätku, ktorý v Európe v tom čase nastal. Inflácia je ďalším dôležitým faktorom, ktorý určuje cenu zlata smerom nadol. Investori majú tendenciu používať zlato ako zaistenie proti inflácii. Cena zlata, pokiaľ ide o tovary a služby, ktoré je možné kúpiť, zostáva takmer konštantná po celú dobu.

ÚROKOVÉ SADZBY

Úrokové sadzby skutočne ovplyvňujú cenu zlata. Napríklad banky platia úroky na sporiacom účte a americká vláda platí úroky zo štátnych dlhopisoch. Cena zlata skutočne odráža úrokové sadzby, ktoré prevládajú na týchto trhoch. Zlato je naozaj magnetom pre tých, ktorí hľadajú zabezpečenie proti nízkym úrokovým sadzbám. Kvantitatívne uvoľňovanie sa týka stratégií používaných centrálnymi bankami. Tieto banky budú nakupovať rozsiahle objemy cenných papierov tak, aby mohli zvýšiť množstvo peňazí v obehu. To bude tlačiť úrokové sadzby smerom nadol a v priebehu času príde k zvýšeniu cien zlata. Pokiaľ toto opatrenie je prehnané, môže to spôsobiť infláciu, čo rovnako vplýva na cenu zlata.

Môžete si tiež kúpiť zlato, keď je cena tejto komodity nízka, ako sa to deje v prípade spomalenia rastu úrokových sadzieb. Vlády po celom svete majú zlato. Milujú nákup zlata, lebo môžu mať ochranu proti ekonomickej neistote. Cena zlata stúpa ak začnú tieto inštitúcie od nich nakupovať tony zlata. Keď sa dodania v určitej mene zvýšia, zlato bude stále vzácnejšie, čo vyháňa jeho cenu rovnako nahor. Dopyt po zlatých šperkov je ďalším dôležitým faktorom, ktorý určuje aktuálnu cenu zlata na celom svete.

Medzi krajiny s najväčším dopytom po zlate patria Čína, Spojené štáty a India. Zlato sa používa ako prejav bohatstva v Indii, rovnako aj ako zabezpečenie proti naozaj zlým časom. Tento obrovský dopyt po zlate vyháňa cenu tejto komodity nahor. Zlato je tiež dôležitým symbolom bohatstva v Číne a nedávny ekonomický boom v tejto krajine má tendenciu tlačiť cenu tejto komodity vyššie a vyššie. Výrobné odvetvie zlato výrazne používa vo všetkých druhoch elektronických zariadení a aplikáciách, vrátane systémov GPS.

PRODUKCIA ZLATA

Produkcia zlata môže byť tiež dôležitým faktorom ceny zlata. Príliš veľká produkcia zlata môže znížiť cenu zlata, pretože dodávky tejto komodity sa budú zvyšovať. Výška ponuky recyklovaného zlata je tiež dôležitým ukazovateľom budúcej ceny zlata. Keď cena zlata stúpa alebo ekonomika spomaľuje, produkcia recyklovaného zlata má tendenciu sa zvyšovať. Centrálne banky po celom svete a mnoho ďalších inštitúcií vlastnia 25% z celkových zásob zlata na svete. Podľa dohody, nemôžu predávať viac než päťsto ton ročne.

Existuje tu taktiež nepriame oceňovanie dôležitých výrobných nákladov. Cenové výkyvy akýchkoľvek iných komodít majú taktiež vplyv na cenu zlata. Vládne deficity v priebehu času, zohrávajú taktiež dôležitú úlohu pre pohyb cien zlata. Nezabúdajme, že zlato sa bude pohybovať s globálnym rastom a cenami komodít smerom nadol. Cena zlata je tiež v korelácii s globálnou infláciou a peňažnými zásobami. FED je snáď najdôležitejším faktorom, pokiaľ ide o vplyv na cenu zlata zvonku. Ekonomické dáta USA sú ďalším dôležitým faktorom pre ceny zlata.

Ekonomické dáta, ako je rast HDP, výrobné údaje, mzdové dáta a údaje o zamestnanosti budú mať rovnako vplyv na cenu zlata. Silná ekonomika USA bude tlačiť ceny zlata nadol. To sa stane, keď ekonomika má dostatok pracovných miest a tiež HDP rastie 2% sadzbou, alebo dokonca vyššie. FED môže taktiež významne ovplyvňovať menovú politiku USA, ktorá bude mať silný vplyv na cenu zlata smerom nadol. Najmenší ovplyvňovatelia zlata bývajú ETF fondy.

Ako môžete vidieť, zlato je ovplyvnené mnohými faktormi. Musíte sa pozrieť na cenu dolára alebo budúcich politík FEDu, tak môžete získať viac dát o tom, aká by budúcnosť ceny zlata mohla byť. Úrokové sadzby tiež hrajú dôležitú úlohu v cene zlata a dôležité sú aj pohyby globálnej ekonomiky.

Zdroj: FinancialTimes, WSJ, Bloomberg

V prípade, že budete chcieť viac informácií, ohľadom investovania do zlata, ma môžete kontaktovať tu.

Comments are closed.

Investujeme do zlata
5 tipov, ktoré by ste mali vedieť hneď teraz