Kto má zlato, má vždy peniaze (Alan Greenspan, bývalý riaditeľ Federálneho rezervního systému USA-FED).
Zlato sa používalo dlhé roky ako platidlo, dnes sa používa ako platidlo papier. História aj súčasnosť nám ukazuje, že ak začne byť príliš veľa papierových peňazí v obehu, ich kúpna sila sa začne znižovať. Výsledkom je, že za rovnakú sumu peňazí si kupujeme stále menej tovaru...
Spomeňme si, ako sme mali plný nákupný košík v s potravinami pri nákupe za 1000 SK, a čo tam máme DNES za 33 euro.. a čo tam budeme mať za 10 rokov za 33 Euro ?
Budeme mať tovaru viac alebo menej ?
Ako vôbec k tejto situácii došlo?
Prelomový bol rok 1971, keď došlo k odstúpeniu USA od Bretton-Woodskeho systému mien. Podstatou bolo naviazanie dolára na zlato a ostatých mien na dolár. Keď zmluva prestala platiť, papierové peniaze prestali byť kryté zlatom.
Výsledkom je, že centrálne banky štátov, dnes hlavne FED a Európska centrálna banka nekontrolovateľne zvyšujú množstvo ničím nekrytých peňazí v obehu, výsledkom čoho je to, čo vidíme každý deň v obchode, v reštaurácií, na benzínovej pumpe... výsledkom je to, že platíme za tovary a služby stále viac.
Od roku 1971 sa americký dolár znehodnotil přibližne o 60%, Euro, je žiaľ, na tom podstatne horšie, od roku 2001 doteraz ( za 14 rokov) sa znehodnotilo přibližne o 50%.
Akú bude mať Euro hodnotu za ďalších 14 rokov
Možno a je to vysoko pravdepodobné – NULOVÚ.
Zlato funguje ako dlhodobý uchovávateľ HODNOTY peňazí. Ak máte zlato, máte ISTOTU v tom,že napr. za 10 rokov si kúpite za peniaze získané predajom zlata minimálne rovnaký objem tovaru ako dnes.
Ako sa zlato obchoduje, aké má vyhliadky do budúcnosti sa dozviete v ďalšej časti seriálu.
P.S. Aj chceš aj TY uchovať hodnotu svojich peňazí formou zlata, klikni SEM