Najlepší spôsob, ako ochrániť hodnotu vašich peňazí, pravdepodobne nie je ten, ktorý si myslíte…

Najlepší spôsob, ako ochrániť hodnotu vašich peňazí, pravdepodobne nie je ten, ktorý si myslíte…

Už nechcete aby Vaše ťažko zarobené peniaze aj naďalej strácali skutočnú hodnotu ? Chcete investovať do zlata len neviete ako na to ? Neviete čo je lepšie? Či investovať do zlata cez burzu alebo kúpiť skutočne tehličky zlata ?

Tak ste na správnom mieste. Postupne si preberieme jednotlivé možnosti investovania do zlata ich výhody a nevýhody.

O investovaní do zlata sa začína hovoriť aj na Slovensku stále viac a hlasnejšie. Pribúdajú články na sociálnych sieťach, blogoch, v novinách ...

Popoulárnejším sa stáva aj investovanie cez burzu. Mne  aspoň raz týždenne volajú burzoví makléri, aby som investoval do opcií, predburzových akcií, akcií Volkswagenu a pod.

Aké mate možnosti investovania do zlata ?

Niektorým mojim známym volali aj ohľadom investovania zlata  cez burzu, ponúkali im nákup zlata cez  akcie spoločností ťažiacich zlato, ETF fondy a opcie.

Poďme sa spolu pozrieť, aké výhody a aké nevýhody to pre Vás predstavuje, ak by ste sa rozhodli investovať  týmto spôsobom.

Aké sú výhody investovania do spoločnosti ktoré tažia zlato ?

Za výhodu považujem fakt, že jedným klikom na počítači sa stávate majiteľom  zlata.

Avšak je to skutočne tak?

V prípade akcií spoločností ťažiacich zlato neinvestujete priamo do zlata, ale do akcií spoločností, ktorá zlato ťaží, tzn.zlato priamo nevlastníte. Výhodou môže byť vyšší zisk  ale aj strata (závisí od ekonomických ukazovateľov spoločnosti).

Stačí informačná bublina, ktorá  môže viesť k výrazne vyššiemu zisku ako je  nárast ceny na burze alebo aj k riziku 100% straty.

Výhody a nevýhody ETF fondov

ETF fondy sú fondy obchodované na burze, tzv.papierové zlato. Sú Podobné fondom obchodujúcimi s cennými papiermi.

Problém je, že nie vždy sú kryté fyzickým zlatom, čo sa napríklad prejavilo v roku 2008. Vtedy fondy nemali kde nakúpiť fyzické zlato, napriek tomu  podiely predávali veselo ďalej.

Chceli by ste ich ? ☺

Osobne za zásadný problém, považujem skutočnosť , že tzv. papierového zlata je približne 100 násobne viac (niektoré zdroje  hovoria dokonca o 300 násobku) ako je množstvo všetkého fyzického zlata na planéte Zem.

Čiže „papier“ nie je krytý reálnym kovom. Podobne ako ani Euro. Kvôli tomu sa ho môže vyrobť toľko, koľko chceme.

Skvelé, nie?

Otázkou je, keby som ho chcel vymeniť za skutočné zlato, dostanem ho ? Alebo mi zas pošlú len ničím nekryté peniaze na účet. Ďalší „papier“

Je váš cieľ špekulácia alebo tvorba rezervy ?

Ak je cieľ tvorba rezervy napr. na dôchodok, alebo zabezpečenie detí, odporúčam iný spôsob.

Tým je nákup fyzického zlata (tehličiek alebo mincí).

Za kľúčové považujem nakúpiť zlato z overeného zdroja a tým je buď banka (na Slovensku zatiaľ veľmi obmedzené možnosť) alebo od obchodníka, ktorý má licenciu Puncového úradu SR

(dozorný orgán nad spoločnosťami obchodujúcimi s drahými kovmi, má ju samozrejme aj naša firma ☺.)

Aké sú možnosti investovania do fyzického zlata?

Pre  tých z Vás, ktorý máte vyšší obnos voľných finančných prostriedkov je možný tzv.jednorázový nákup. Alebo je možné  šetriť si v zlate už od 20 Euro/mesiac.

V prípade tzv.šetriaceho plánu máte možnosť zlato mať aj doma, už od 20 gramov,pričom Vám garantujeme aj spätný odkup za aktuálnu  cenu zlata na burze.

Fyzické zlato sa nakupuje za účelom  dlhodobého uchovania hodnoty peňazí (v zlate sú rovnaké ceny – ako pred sto rokmi tak aj dnes)

Aké sú ďalšie charakteristiky investičného zlata, by bolo na jednu veľkú knihu (takú menšiu už máte, môj Ebook: 5 tipov ako investovať do zlata ☺ . (odkaz na stiahnutie)

Aká je najväčšia výhoda investovania do  fyzického zlata ?

Za jednu zo zásadných  výhod považujem to, že nech by sa udialo čokoľvek (a nikto z nás krištáľovú guľu, aby vedel čo bude), viem, že si môžem zlato vziať do vrecka na saku a odísť s ním napríklad na Nový Zéland a začať odznovu.

Také kilečko zlata je veľké ako IPhone, pohodlne sa zmestí kdekoľvek a má cenu nad 30 000 Euro. Dnes sme si prešli rôzne možnosti investovania do zlata. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody ja osobne preferujem investovanie svojích zarobených peňazí do fyzického zlata. Ale je na Vás čo si vyberiete či reálne zlato alebo len ďalší papier.

Ak chceš získať bližšie informácie , kliknite sem.

Comments are closed.

Investujeme do zlata
5 tipov, ktoré by ste mali vedieť hneď teraz